Logo

Alikvótní zpěv

Viz též hrdelní zpěv, overtone singing. Nejdřív zabrousíme trochu do akustiky a vysvětlíme, co jsou to vlastně ty alikvóty:

Výška tónu je určována jeho frekvencí, tedy tím, jak rychle kmitá těleso, které vydává zvuk. Ale většinou nekmitá jen na jedné, ale na více frekvencích, které jsou násobkem té původní. Výška tónu, kterou vnímáme, odpovídá výšce tónu té nejnižší frekvence kmitu tělesa. Ostatní frekvence vnímáme jako barvu tónu. (tedy zvuky s velkým počtem alikvótů budou barvitější a zvukově hutnější)

Alikvótní pěv se zakládá v tom, že vytvoříte prostor v ústech pro to, aby zároveň se zpívaným tónem rezonovala ještě jiná frekvence -> takže zní dva tóny najednou.

Bor radí

Základem alikvótního zpěvu je práce bránice a s ní související pevný stálý tón (viz. Dýchání) Než se vrhnete na další cvičení, musíte mít velmi jistou bránici a čistý rovný tón.

Nyní hledejme alikvoty. Zakladem je artikulační cvičení U - O - A - E - I. Jedná se o velmi velmi (opravdu velmi) pomalé přezpívání této samohláskové řady. Začnete na U s velmi našpulenými rty, ty následně zformujete do O a pak pomalu otevíráte pusu do A, rozevíráte jemně do E a končíte v úsměvu v I. Je důležité si uvědomit, že tento zpěv vznikl při meditacích, kdy se tyto postupy zpívaly i dlouhé hodiny. Díky tomu pak bylo možné nalézt alikvóty. Ze začátku postačí zpívat postup na jeden nádech, celou dobu pevným tónem z bránice. Pokud vám dojde vzduch, nevadí, zpěv usekněte. Prostě přestaňte a začněte od znova, snažte se odhadnout délku svého dechu. To je důležité poněvadž jakmile vám dochází kyslík je špatně ho lovit z rezerv -> váš tón pak začne kolísat a nabyde falešnosti ;)

Jednotlivé alikvóty je třeba trpělivě nalézat. Jedno z největších úskalí tohoto zpěvu je slyšet vlastní alikvóty. Doporučuji zpívat v místech s perfektní akustikou (chodby, haly, kostely) nebo doma do mikrofonu s echem. Ozvěna pomáhá zvykat si uchu na nové zvuky. Proces učení trvá - jak pro zpěv tak pro sluch. Alikvotním zpěvem učíte i sluch.

Existuje několik druhů alikvótního zpěvu. Jejich výčet i tipy, jak se je naučit, najdete třeba tady:

screamuj.blog.cz

Wikipedie